Bardzo często pokrycie dachowe musi wpisywać się w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Należy sprawdzić, czy nie ma w nim zapisów odnośnie tego jak powinien wyglądać dach budynku, jaki powinien mieć kąt nachylenia czy wykończenie. Wiedząc to, warto zastanowić się, jakie pokrycie dachowe wybrać.
Każdy dach powinien chronić budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zatem powinien być szczelny, paroprzepuszczalny, zapewniać odpowiednią termoizolację, a jednocześnie współgrać z estetyką elewacji i być dopasowany do aranżacji budynku. Przezroczyste pokrycia dachowe z PVC, to rozwiązanie, które wybierane jest głównie do osłonięcia tarasów, balkonów czy altanek. Wśród pokryć dachowych można wymienić także papy i gonty bitumiczne.
Zaletą gontów jest estetyka. Papa jest uważana za pokrycie dachowe, ale jest coraz rzadziej stosowana. Na pewno do najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o pokrycia dachowe należy zaliczyć blachodachówkę, dachówkę ceramiczną oraz dachówkę cementową.
Blachodachówka jest lekka, łatwa do utrzymania w czystości i prosta w montażu. Może być stalowa albo aluminiowa. Jej zaletą jest także cena. Blachodachówka pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych brył budynków. Zapewnia dobrą ochronę, termoizolację, a także paroprzepuszczalność przy precyzyjnym montażu. W przypadku gdy na dachu występuje duża liczba załamań połaci, warto wybrać pokrycie małoformatowe, czyli poza dachówkami ceramicznymi sprawdzi się także dachówka cementowa. Na dachach płaskich odpowiednie będzie pokrycie wielkoformatowe, np. blachodachówka w arkuszach.
Jeżeli nachylenie dachu jest w granicach przynajmniej 20-25 stopni, to można wybrać dachówki ceramiczne. Na dachach płaskich lub takich o kącie nachylenia do 12 stopni najlepiej sprawdzają się papa, blacha albo dach zielony. To ostatnie rozwiązanie zyskuje na popularności w dużych miastach. Na takich dachach zaleca się stosowanie pełnego deskowania, a także zabezpieczenia przeciwwodnego w postaci papy.
Jeżeli kryterium wyboru jest cena, to na pewno blachodachówka będzie odpowiednim rozwiązaniem. Jednak przy wyborze pokrycia dachowego warto zawsze zasięgnąć rady dekarza, który na podstawie budowy więźby dachowej, kąta nachylenia dachu, a także potrzeb inwestora dotyczących estetyki, może wskazać odpowiedni materiał. Szukając materiałów wysokiej jakości, warto zapoznać się z ofertą hurtowni KAMI, gdzie można wybrać zarówno dachówki ceramiczne, cementowe, blachy dachowe, blachodachówki, jak i panele dachowe. Firma zapewnia też kompleksowe doradztwo, zatem można również tam zasięgnąć opinii, jaki rodzaj pokrycia dachowego najlepiej sprawdzi się w danym miejscu.
Jaką rolę na dachu spełnia membrana?
Membrana dachowa jest bardzo ważnym elementem dachu – warstwą odpowiadającą za jego szczelność oraz skuteczną wentylację. Nie przepuszcza deszczu, jednocześnie pozwalając na odparowanie wilgoci z wnętrza domu. W ten sposób chroni ona całą konstrukcję, zapewniając komfort oraz bezpieczeństwo. Wybór właściwej membrany ma więc bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego dachu, a w efekcie również […]
Dachówka czy blachodachówka?
Wybór dachówki oraz blachodachówki zdecydowanie nie powinien zależeć tylko i wyłącznie od czynników estetycznych.
Blachodachówka – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Planując zakup blachodachówki, musimy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. O nich właśnie napiszemy w poniższym artykule!