Blachodachówka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Planując zakup blachodachówki, musimy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. O nich właśnie napiszemy w poniższym artykule!

blachodachówka

Trwałość i odporność – absolutnie kluczowe parametry

Jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem podczas wyboru blachodachówki jest to, aby była ona w sposób maksymalny odporna na warunki atmosferyczne, chroniąc w ten sposób dom. Równie istotne jest to, aby powłoka była odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednym z ważniejszych zadań jest więc ocenić, jaką zastosowano warstwę ochronną (powłokę), a także jaka jest jej grubość i jakość.

Grubość blachy – jaka powinna być?

Najwięcej tu zależy od zastosowanego stalowego rdzenia, który znajduje się pod warstwami ochronnymi i wykończeniowymi. Do tego rodzaju materiału używa się różnych gatunków stali. Jednocześnie warto wiedzieć, że najbardziej niezawodne są produkty pochodzące z renomowanych hut. Mają one odpowiednią grubość rdzenia, minimum 0,5 mm dla powlekanych blach i 0,4 mm dla tych z posypką. Standardowa grubość powłoki cynkowej, która nakładana jest z obu stron rdzenia, wynosi 275 g/m2. Jej jakość powinna być potwierdzona dokumentem określającym obowiązujące wymagania jak aprobata techniczna lub deklaracja zgodności.

Bardzo duże znaczenie w przypadku blachodachówek mają przetłoczenia, gdyż dzięki nim staje się ona odpowiednio wytrzymała. Za niskie przetłoczenia oznaczając zbyt niską wytrzymałość, dlatego szanujący się producenci nigdy czegoś takiego nie zaoferują. Przetłoczenie to po prostu pionowy uskok, który decyduje o kształcie blachodachówki. Dostępne są blachodachówki o pojedynczym, podwójnym i potrójnym przetłoczeniu, którego wysokość określana jest w milimetrach.

Warunki gwarancji – oceńmy je dokładnie

Kolejną sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest gwarancja, jaką udziela producent na swój produkt. Przeważnie wynosi ona około 10-15 lat, ale znajdziemy też propozycje z o wiele dłuższą gwarancją, nawet 40-letnią. Jeśli chcemy, aby nasz dom służył kolejnym pokoleniom, zdecydowanie warto wybrać blachodachówkę z dłuższym okresem gwarancyjnym, choćbyśmy mieli za nią zapłacić więcej. Oceńmy jednocześnie warunki gwarancji, gdyż pamiętajmy, że producenci udzielają jej, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego i określonego okresu składowania arkuszy, transportu czy konserwacji. Niemniej istotny jest prawidłowy montaż. A to dlatego, że wszelkie deformacje, a tym bardziej uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować, że utracimy gwarancje na blachodachówkę. Nie zapominajmy więc o tym, by poza wyborem wysokiej jakości blachy zatrudnić też profesjonalnych wykonawców, którzy zamontują pokrycie dachu zgodnie ze sztuką dekarską.

Wybierając odpowiedniej jakości blachodachówkę, koniecznie weźmy pod uwagę czynniki, o jakich wspomnieliśmy w artykule, dzięki czemu zyskamy pewność, że wybrany przez nas produkt jest rzeczywiście najlepszy.

Zobacz także

Jaką rolę na dachu spełnia membrana?

Membrana dachowa jest bardzo ważnym elementem dachu – warstwą odpowiadającą za jego szczelność oraz skuteczną wentylację. Nie przepuszcza deszczu, jednocześnie pozwalając na odparowanie wilgoci z wnętrza domu. W ten sposób chroni ona całą konstrukcję, zapewniając komfort oraz bezpieczeństwo. Wybór właściwej membrany ma więc bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego dachu, a w efekcie również […]

Dachówka czy blachodachówka?

Wybór dachówki oraz blachodachówki zdecydowanie nie powinien zależeć tylko i wyłącznie od czynników estetycznych.

Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Bardzo często pokrycie dachowe musi wpisywać się w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kompleksowa oferta na Twój dach

Pomożemy wybrać Ci najlepsze pokrycie dachowe