Ściana z klinkieru – jak murować krok po kroku

Cegły klinkierowe świetnie sprawdzają się do murowania elewacji, a płytki klinkierowe do jej wykończenia. Warto dowiedzieć się, jak murować ścianę z klinkieru krok po kroku. To świetny wybór zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych elewacji.

klinkier

Jakie są zasady murowania ścian z klinkieru?

Należy kierować się podstawowymi zasadami przy murowaniu ścian z klinkieru, bo błędy mogą przyczyniać się do powstawania defektów w ścianach zewnętrznych. Nie można sobie pozwolić nie tylko na błędy konstrukcyjne, ale i te rzutujące na estetykę ściany. Po pierwsze murując ściany z klinkieru należy stosować materiały z kilku palet. Zapobiega to większym rozbieżnościom, jeśli chodzi o kolor i odcień danej cegły. Dobierając cegły z różnych palet można zniwelować różnicę, która stanie się niedostrzegalna.

Warto wiedzieć, że na odcień cegły klinkierowej wpływ mają zarówno procesy technologiczne, jak i właściwości gliny. Nawet nieduże rozbieżności na większej powierzchni są widoczne, dlatego warto stosować cegły przynajmniej z trzech palet. Bardzo istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej zaprawy murarskiej do klinkieru. Powinna ona zawierać składniki wiążące wapno wewnątrz zaprawy, co zapobiega powstawaniu białych nalotów na ścianach pojawiających się ze względu na przemianę kalcytu w wodorowęglan wapnia pod pływem działania wody lub wilgoci. Zaprawa powinna być odpowiednio zagęszczona i posiadać czyste, szczelne kruszywo. Należy także pamiętać o precyzji przy murowaniu nadproży i podokienników, gdyż w tych miejscach często dochodzi do strat ciepła. Pracę przy wznoszeniu ścian z klinkieru należy zwykle podzielić na dwa etapy – wznoszenie muru i fugowanie.

Na każdym etapie materiał powinien być chroniony przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Warto stosować folię ochronną na palety, a fugi uzupełniać przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Mur przed fugowaniem należy zabezpieczyć od góry przed niekorzystnym działaniem deszczu i innych opadów. Takie zabezpieczenie konieczne jest na 7 do 10 dni, a po około 4 tygodniach można wykonać fugowanie. Oczywiście przy odpowiedniej zaprawie można wykonać murowanie i fugowanie w jednym cyklu roboczym.

Murowanie i fugowanie ściany z klinkieru krok po kroku

W przypadku jednego cyklu roboczego na wbudowane wcześniej cegły układa się warstwę zaprawy do klinkieru o grubości np. 12 mm, a następnie dobija cegłę i ustawia do właściwego położenia przy użyciu poziomicy. Odstępy pomiędzy cegłami powinny wynosić ok. 1 cm. Nadmiar zaprawy należy zdjąć kielnią. Powstałą zlicowaną z murem spoinę należy formować po ok. godzinie za pomocą kształtki. Po wyschnięciu zaprawy (po 5-6 godzinach) czyści się powierzchnię muru z suchych, niezwiązanych części zaprawy za pomocą suchego pędzla.

Pozostałe zanieczyszczenia można wyczyścić specjalnym środkiem czyszczącym za pomocą szmatki, przy czym należy omijać spoiny. W ten sposób powstaje elegancki i estetyczny mur. Można go dodatkowo zabezpieczyć stosując impregnację na całej powierzchni. Można murować ścianę z klinkieru tradycyjną zaprawą do klinkieru albo taką, która nadaje się zarówno do murowania, jak i spoinowania. Istotne znaczenie ma ustalenie grubości spoiny poziomej – od 6 do 40 mm. Należy spoinować od góry do dołu, najpierw spoiny pionowe, a potem poziome.

Szukając odpowiednich materiałów do wykonania ścian klinkierowych, warto zapoznać się z ofertą hurtowni KAMI. W asortymencie znajdują się między innymi cegły i płytki klinkierowe producentów takich jak: Roben, Wienerberger, Klinkier Przysucha, a eksperci służą pomocą przy wyborze.

Zobacz także

Jaką rolę na dachu spełnia membrana?

Membrana dachowa jest bardzo ważnym elementem dachu – warstwą odpowiadającą za jego szczelność oraz skuteczną wentylację. Nie przepuszcza deszczu, jednocześnie pozwalając na odparowanie wilgoci z wnętrza domu. W ten sposób chroni ona całą konstrukcję, zapewniając komfort oraz bezpieczeństwo. Wybór właściwej membrany ma więc bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego dachu, a w efekcie również […]

Dachówka czy blachodachówka?

Wybór dachówki oraz blachodachówki zdecydowanie nie powinien zależeć tylko i wyłącznie od czynników estetycznych.

Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Bardzo często pokrycie dachowe musi wpisywać się w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kompleksowa oferta na Twój dach

Pomożemy wybrać Ci najlepsze pokrycie dachowe