Budowa domu bez pozwolenia na budowę?

Prawo budowlane często się zmienia. Aby przyspieszyć prace budowlane, ale też ograniczyć formalności Rząd wraz ze specjalistami przeanalizował prawo budowlane i dokonał wielu zmian. Czas dowiedzieć się co zmieni się w 2023 roku. Jak wygląda kwestia budowy domu bez pozwolenia na budowę?

Budowa domu bez pozwolenia na budowę – co warto wiedzieć?

Aktualnie ustawodawcy pracują nad projektem, który ma zagwarantować, iż każdy inwestor nie będzie potrzebować pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Nowe prawo ma obowiązywać od 2023 r., jednak nie od stycznia, jak do tej pory zakładano. Warto wiedzieć, że zniesienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu ma dotyczyć rzeczywiście wszystkich domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu, a nie tylko jak do tej pory domów do 70 m2. W przypadku tego prawa ma istnieć małe ograniczenie, a mianowicie będzie nim wysokość domu. Maksymalnie można wybudować dwie kondygnacje. Na razie nie wiadomo, kiedy nowe prawo wejdzie w życie. Wciąż trwają konsultacje. Niestety ustawa nie będzie czytana na styczniowym posiedzeniu Sejmu.

Dlaczego prawo dotyczące budowy domów ma zostać zmienione?

Powszechnie uważa się, że składanie wniosków i pozwoleń jest procesem niezwykle długim i czasochłonnym. Niewątpliwie zapotrzebowanie na rynku nieruchomości jest duże, dlatego też dla oszczędności czasu Rząd zamierza wprowadzić prawo, które ma stanowić uproszczoną procedurę. Warto jeszcze wiedzieć, że ustawa o prawie budowlanym weszła w życie w 1995 r. i co ciekawe była już nowelizowana ponad 130 razy. W najbliższym czasie znowu zostanie znowelizowana. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów można przeczytać, że dzięki nowemu projektowi przyspieszy się proces inwestycyjno-budowlany, zmniejszy się też obciążenie dla inwestorów i organów administracji architektoniczno-budowlanej czy nadzoru budowlanego. Niedawno została wprowadzona możliwość budowy domów bez pozwolenia, ale maksymalnie do 70 m2. Ministerstwo uważa, że to rozwiązanie naprawdę dobrze się sprawdziło, dlatego też chce poszerzyć ustawę. Wyobraźcie sobie, że w jednym roku wybudowano 1058 domów bez pozwolenia na budowę.

Co ma zakładać ustawa?

W ustawie mają znaleźć się przepisy, które zakładają, iż inwestor nie będzie musiał posiadać pozwolenia na budowę domu, wystarczy, że zgłosi chęć budowy na podstawie projektu. Ale co istotne, inwestor musi zatrudnić kierownika budowy. Zmieni się także sama procedura odbioru, która również zostanie uproszczona. Otóż wystarczy tylko, że kierownik budowy potwierdzi, że dom nadaje się do zamieszkania. Wbrew pozorom wprowadzenie takiej ustawy nie jest szczególnie wyczekiwane i co ciekawe nadal więcej osób składa wnioski o pozwolenie na budowę domu. Architekci, ale też inżynierowie uważają, iż obecnie obowiązujące prawo, a więc możliwość budowy domu bez pozwolenia do 70 m2 i bez nadzoru kierownika budowy może prowadzić do szeregu nadużyć, choćby ze strony inwestorów, ale może też spowodować niebezpieczeństwo dla użytkowników takiego domu. Obecnie jednak ustawa ma gwarantować możliwość budowy bez pozwolenia, ale z koniecznością zatrudnienia kierownika budowy. Aktualnie, by wybudować dom do 70 m2 wystarczy tylko złożyć wniosek do urzędu. Trzeba też pamiętać, że takie domy mogą być budowane tylko na własny użytek. Nie mogą być więc sprzedawane.

Zobacz także

Jaką rolę na dachu spełnia membrana?

Membrana dachowa jest bardzo ważnym elementem dachu – warstwą odpowiadającą za jego szczelność oraz skuteczną wentylację. Nie przepuszcza deszczu, jednocześnie pozwalając na odparowanie wilgoci z wnętrza domu. W ten sposób chroni ona całą konstrukcję, zapewniając komfort oraz bezpieczeństwo. Wybór właściwej membrany ma więc bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego dachu, a w efekcie również […]

Dachówka czy blachodachówka?

Wybór dachówki oraz blachodachówki zdecydowanie nie powinien zależeć tylko i wyłącznie od czynników estetycznych.

Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Bardzo często pokrycie dachowe musi wpisywać się w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kompleksowa oferta na Twój dach

Pomożemy wybrać Ci najlepsze pokrycie dachowe